Jestem szynszyla. Jestem tak miękka i okrągła, że ludzie wołają na mnie puchata kulka! Pomimo wielu przykrych historii związanych z moimi siostrami i braćmi na przestrzeni wieków, cały czas wierzymy w dobro ludzi i uczymy się żyć z nimi pod wspólnym dachem. Jeśli interesuje Cię nasz los i chcesz dowiedzieć się więcej o mnie i innych szynszylach, czytaj dalej.
Jak podaje Wikipedia, szynszyla to gatunek gryzonia o pięknym futrze. Uznawane jest za najbardziej miękkie na świecie. Jest też jednym z najcenniejszych futer, co na przestrzeni ostatnich 200 lat było głównym powodem masowych polowań na te zwierzęta 🙁 Dzika, rabunkowa gospodarka łowiecka doprowadziła do wybicia niemal całej populacji szynszyli na wolności. Szynszyla mała jest obecnie zaliczana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) do gatunków krytycznie zagrożonych na wolności.
Szynszyle pochodzą oryginalnie z krajów Ameryki Południowej: Argentyny, Chile, Peru i Boliwii. Wiedza na temat rozmieszczenia populacji szynszyli jest bardzo mała, ze względu na to, że przez dziesięciolecia gatunek był tępiony przez człowieka…
Idealny Opiekun(ka) szynszyli wie, że szynszyle to zwierzęta stadne (powinno się trzymać razem co najmniej 2 szynszyle tej samej płci). Ani człowiek, ani inne zwierzę nigdy nie zastąpi drugiej szynszyli! Pamięta, że szynszyle potrzebują dużo ruchu, więc zapewnia jej dużą i wysoką klatkę i regularne wybiegi. Ma świadomość, że od odpowiedniej diety zależy zdrowie i życie zwierzęcia, dba o to, żeby szynszyle miały dostęp do wody, siana, mieszanki ziół i dobrej karmy bez zawartości zboża, a zdrowe przysmaki „serwuje” tylko od święta.
Szynszyle to delikatne, egzotyczne zwierzęta i potrzebują weterynarza specjalisty od gryzoni, standardowa przychodnia weterynaryjna to zazwyczaj zbyt mało jak dla szynszyli. Należy liczyć się z tym, że leczenie może być kosztowne, a więc zawsze trzeba mieć odłożone środki finansowe na ewentualne kontrole i niespodziewane wypadki.
Pamiętajmy! Szynszyle mają swoje unikalne cechy charakteru! Kochajmy szyszki całym sercem, rozumiejmy, że one też potrzebują swojej przestrzeni, często nie mają ochoty na siedzenie na kolanach i przytulanki, że śpią w dzień i hałasują w nocy i że mają swoje humorki, które potrafią czasem dokuczyć człowiekowi.
Dieta szynszyli to bardzo ważny aspekt opieki nad nimi. Nieodpowiednie żywienie może być przyczyną wielu chorób i dolegliwości! Warto więc szczególnie zadbać o właściwy skład szynszylowych posiłków. Przewód trawienny szynszyli pracuje cały czas, muszą mieć nieustanny dostęp do jedzenia i świeżej wody.
Podstawą szynszylowej piramidy żywienia powinno być siano! To ono dba o to, żeby zęby szynszyli prawidłowo się ścierały, bo wymusza przeżuwanie. Jedzenie siana może zapobiec lub zredukować ryzyko chorób stomatologicznych. Warto zadbać o to, żeby siano było dobrej jakości, dokładnie wysuszone i ze sprawdzonego źródła. A co, jeżeli Wasza szynszyla nie chce jeść siana? Jeżeli weterynarz specjalista wykluczył przyczyny chorobowe, musicie spróbować znaleźć jakiś sposób na „niejadka”. Przede wszystkim dobrze jest wypróbować różne rodzaje siana: miękkie, twardsze, z dodatkami ziołowymi, takimi jak mięta czy rumianek. Można też podawać siano w inny niż zazwyczaj sposób – np. w miseczce z ziołami, w paśniku ze starej skarpetki, włożone do wydrążonego pieńka brzozowego. Może któryś z tych sposobów zachęci Wasze szynszyle do jedzenia siana.
Zioła to kolejny ważny element szynszylowej diety. Zawierają witaminy i mikroelementy, dobrze działają na trawienie, wspomagają leczenie niektórych dolegliwości, pomagają ścierać zęby no i są w większości chętnie jedzone, stanowiąc smaczne urozmaicenie codziennej diety. Tak samo jak siano, powinny być dobrze wysuszone, chrupiące i pachnące. My osobiście preferujemy gotowe mieszanki do codziennego podawania – są odpowiednio zbilansowane pod względem ilości i właściwości ziół. Jeżeli jednak chcecie tworzyć mieszanki samodzielnie, pamiętajcie, aby wcześniej uzupełnić swoją wiedzę o to, jakie działanie mają poszczególne zioła i jak najlepiej dobrać ich rodzaj i ilość!
Nie jesteśmy zwolennikami diety całkowicie bez karmowej, stosujemy w diecie naszych podopiecznych karmy komercyjne. Karma musi być dobrej jakości, najlepiej jednolita, zapobiega to selektywnemu wyjadaniu ulubionych smaczków. Preferujemy karmy: Cunipic Alpha Pro Chinchilla, Versele Laga Complete chinchilla°u, Selective Supreme, Beaphar Care Plus i Oxbow Essential.
Jeżeli przysmaki – to tylko raz na jakiś czas i tylko te zdrowe. Szynszyle bardzo lubią suszoną bulwę topinamburu i cykorii, hibiskus, skorzonerę (wężymord), korzeń mniszka, owoc dzikiej róży. W roli smakołyków mogą również występować ziarna ostropestu, siemię lniane i pyłek pszczeli, które mają też działanie prozdrowotne.
Szynszyle, jak to gryzonie, uwielbiają gryźć (najczęściej to, czego im nie wolno – czyli ściany, meble i mebelki w klatce. Możemy dostarczyć im dodatkowej rozrywki za pomocą różnych drewnianych gryzaków: patyczków, drewnianych krążków, wiszących zabawek. Można wykonać je samodzielnie, ale pamiętając, że nie każde drewno jest odpowiednie dla szynszyli – powinno być z drzew owocowych wielo pestkowych, takich jak jabłoń czy grusza, oczywiście niepryskanych. Drewno musi być też dokładnie umyte i wysuszone bądź wypieczone. Patyczki i zabawki można też kupić gotowe, w sklepach internetowych dla gryzoni znajdziesz bardzo szeroki wybór.
Oto sklepy internetowe, w których możecie kupić odpowiednią karmę dla szynszyli a także akcesoria i przysmaki. Kliknij aby wejść do sklepu (link otwiera się w nowej karcie):
Pomimo że szynszyle wyglądają niepozornie, są dość wymagające. Są to przede wszystkim gryzonie, którym zęby stale rosną, podgryzą wszystko, co wejdzie w ich pole widzenia. Średnia długość życia tego zwierzaka to około 15-20 lat (rekord wynosi 29) tak więc żyją zdecydowanie dłużej niż chomiki (3 lata) lub świnki morskie (8 lat). Musimy wziąć pod uwagę, że posiadanie szynszyli to duża odpowiedzialność, skoro gatunek ten żyje dłużej niż niejeden pies. Szynszyle wymagają dużej przestronnej klatki, w której bez problemu będą mogły skakać i biegać nie narażając się na krzywdę. Pomimo że wyglądają słodko i niepozornie są raczej zwierzęcymi indywidualistami i nie przepadają za trzymaniem na rękach czy intensywnym głaskaniem, jednakże zdarzają się wyjątki.
Bardzo ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy być dobrymi opiekunami kulek, jest fakt, że są to zwierzęta stadne. Szynszyle w naturalnym środowisku żyły w stadach liczących nawet 100 osobników, dlatego nie skazujmy naszego podopiecznego na samotne siedzenie w klatce. Zdecydowanie radośniej ogląda się iskające nawzajem zwierzątka. Dla osób, które zaczynają przygodę z tymi gryzoniami, polecamy adoptować zwierzęta połączone, co oszczędzi czasu oraz nerwów zarówno właściciela, jak i zwierząt. Oczywiście pamiętajmy o tym aby prowadzić stada jednopłciowe, rozmnażanie na własną rękę przyczynia się do niechcianej ciąży samicy, śmierci miotu lub nawet szynszylowej mamy! Tak poważne kwestie zostawmy hodowcom, którzy posiadają dużą wiedzę na temat genetyki szynszyli.
Średni koszt utrzymania szynszyli wynosi około 80-100 zł na miesiąc (karma, zioła, gałęzie, siano, podłoże klatki albo np. zjedzone poidełko). Koszty mogą wzrosnąć wraz z wizytą u weterynarza, badań oraz leczeniem chorego zwierzęcia.
Szynszyle z reguły nie uczulają jednakże ich białko, mocz mogą uczulać. Jeśli ktoś jest alergikiem/astmatykiem musi mieć świadomość, że siano, zioła czy pył wulkaniczny mogą uczulać lub powodować duszności. Jeśli nie mamy pewności, czy jesteśmy alergikami, warto zrobić badania przed adopcją szynszyli.
Puchaty Patrol
Stowarzyszenie Na Rzecz Ratowania Szynszyli i Małych Zwierząt
św. Antoniego 56, 61-359 Poznań
KRS: 0000752777
nr konta: 62 1600 1462 1870 2189 1000 0001
Wolontariat, sprawy organizacyjne, ogólne zapytania:
W sprawach adopcji szynszyli:
Stworzone na pełnym serduchu przez: Digital Dumpling
Jeśli masz informacje o nieprawidłowym traktowaniu lub nielegalnej hodowli szynszyli lub innych gryzoni, koniecznie daj nam znać. Twoje zgłoszenie będzie anonimowe, a my z pewnością przyjrzymy się sprawie oraz podejmiemy interwencję przy pomocy odpowiednich służb. Zadzwoń lub napisz do nas:
+48 513 026 972
kontakt@puchatypatrol.org