Niekiedy u szynszyli występują objawy chorobowe, które wymagają bezwzględnej i szybkiej interwencji lekarza weterynarii. Zdarzają się też jednak mniej poważne dolegliwości, którym często można zaradzić w domu, przynajmniej do czasu wizyty. Oto lista preparatów (zwierzęcych i ludzkich), które są podstawowym wyposażeniem szynszylowej apteczki. Każdy opiekun powinien mieć lekarstwa dla szynszyli pod ręką.
UWAGA! Należy pamiętać, że wszystkie pokazane tu preparaty mogą pomóc TYLKO, gdy objawy nie są nasilone lub DORAŹNIE, do czasu wizyty u lekarza weterynarii.
Karmy ratunkowe
Są to bardzo drobno zmielone wybrane surowce roślinne, przeznaczone do wymieszania z wodą i zrobienia papki, którą karmi lub dokarmia się zwierzęta, które z jakiegoś powodu nie mogą jeść pokarmu stałego. Szynszyle mogą przestać jeść z różnych powodów, np. problemy stomatologiczne czy stany po zabiegach operacyjnych. Niezależnie jednak od przyczyny, zwierzę nie może pozostać długo bez jedzenia- w przypadku szynszyli może dojść do zatrzymania perystaltyki jelit, co grozi śmiercią zwierzęcia.
Kiedy więc szynszyla przestaje jeść, należy oczywiście umówić się na wizytę do specjalisty, a w międzyczasie rozpocząć dokarmianie. Karmy ratunkowe rzadko są dostępne w stacjonarnych sklepach zoologicznych, czasem można ich szukać w lecznicach, ale najłatwiej (i najtaniej jednocześnie) można je znaleźć w sklepach internetowych. Takie rozwiązanie ma jedną wadę- nie jest dostępne w sytuacji nagłej, bo na dostawę trzeba z reguły poczekać dzień lub dwa.
- Karma ratunkowa Dr Ziętka- wersja podstawowa
- Karma ratunkowa Dr Ziętka hepatoprotektyczna- dla zwierząt z chorą wątrobą
- Karma ratunkowa Dr Ziętka nefroproptektyczna- dla zwierząt z chorymi nerkami
- Karma ratunkowa Dr Ziętka +Plus – dla zwierząt niedożywionych, potrzebujących większej kaloryczności
- Karma ratunkowa Herbi Care
Preparaty lecznicze dr Ziętka
Bardzo ciekawą (i przetestowaną) propozycją na polskim rynku jest seria preparatów (w kapsułkach i w proszku) przygotowana przez Ambulatorium Małych Ssaków Dr Jerzy Ziętek. Są to bardzo drobno zmielone zioła i rośliny lecznicze dobrane do specyficznych problemów zdrowotnych. Mogą być podane w formie papki, dodane do karmy ratunkowej, lub można po prostu dosypać je do karmy lub ziół. Gama preparatów jest bardzo szeroka:
- Diaro- herb- preparat przeciwbiegunkowy
- Digest- herb- poprawia apetyt i wspomaga perystaltykę jelit
- Diabeto-herb- polecany dla zwierząt z cukrzycą
- Hepato- herb- wspomaga i ochrania wątrobę
- Immuno- herb- wspomaga odporność
- Nefro- herb- wspomaga pracę nerek
- Senior- herb- dla starszych zwierząt
Wszystkie preparaty są godne polecenia, ale dwa pierwsze: Diaro- herb i Digest- herb szczególnie warto mieć w domu w razie sytuacji „awaryjnych”
Lekarstwa dla szynszyli
Roboran H
Jest to preparat witaminowy w formie proszku. Polecany jako uzupełnienie diety dla zwierząt po chorobie, osłabionych, w przypadku problemów z futerkiem lub z mineralizacją zębów. Podaje się posypując szczyptę na karmę lub ziółka 2-3 razy w tygodniu, lub wg wskazań lekarza.
Węgiel aktywowany
Przydaje się w przypadku biegunki- należy podać 2 razy dziennie po pół tabletki do łapki ;). Z reguły jest chętnie jedzony, dlatego wygodniejsza jest właśnie forma tabletek, a nie kapsułek. Jeżeli szynszyla nie chce tabletki, trzeba rozkruszyć, wymieszać z małą ilością wody (0.5 ml) i podać strzykawką bez igły do pyszczka. Jeżeli jednak po jednym dniu zwierzę nadal na biegunkę- należy pilnie udać się do weterynarza- szynszyle są delikatne i przedłużająca się biegunka jest dla nich bardzo niebezpieczna!
Espumisan
Pomaga w przypadku lekkich wzdęć i braku bobków (UWAGA! Brak bobków jest zawsze bardzo poważnym objawem i powinien być pilnie skonsultowany z weterynarzem specjalistą- Espumisan jest tylko środkiem DORAŹNYM, do czasu wizyty). Z reguły podaje się 5- 10 kropli rozpuszczone w 0.5 ml wody, strzykawką bez igły do pyszczka.
Probiotyk
Probiotyk powinien być podany przy problemach z przewodem pokarmowym, a także osłonowo przy podawaniu innych leków, np. antybiotyków. Są na rynku probiotyki dla gryzoni, takie jak Bio Lapis. Jest to preparat w postaci proszku, do rozpuszczania w wodzie. Ma bardzo korzystny skład, a szynszyle chętnie go piją. Polecamy także ludzki suplement– Biopron 9, ma bardzo dobry, korzystny dla szynszyli skład, a dodatkowo jest dostępny w aptekach. Podaje się pół kapsułki 2 razy dziennie, rozpuszczone w 0.5 ml wody, strzykawką bez igły do pyszczka.
Środek odkażający
W przypadku drobnych ranek warto mieć po ręką środek odkażający w sprayu. My zwykle stosujemy Octenisept – sprawdzony i łatwy w użyciu. Oczywiście jest to środek doraźny i tylko na drobne rany. Jeżeli rana jest większa, mocniej krwawi, czy też źle się goi, np. puchnie, lub pojawia się ropa- konieczna jest interwencja weterynarza!
Wszystkie powyższe produkty są tylko do stosowania doraźnego. Każdy objaw chorobowy powinien być skonsultowany z weterynarzem specjalistą, a użycie pozycji z naszej listy nie może zastąpić wizyty u weterynarza, a jedynie wspomóc do tego czasu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szynszylach, zajrzyj na stronę ’O szynszylach’